Εκδηλώσεις λήξης σχολικού έτους 2011-12 του 5ου Γυμνάσιου Λαμίας

«Συνομιλώντας με τον Ελύτη»

•    Την Παρασκευή 11 Μαΐου 2012 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η παρουσίαση του πολιτιστικού προγράμματος    « Συνομιλώντας με τον Ελύτη» στην αίθουσα τελετών του 5ου Γυμνασίου Λαμίας.

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2011-2012   ομάδες μαθητών του Α4 (Ένταξης), με την καθηγήτρια κα Κάππου Αγγελική,  του Β5 με την καθηγήτρια κα Κωστοπούλου Χρύσα και του Γ1 με την καθηγήτρια κα Στεφανή Κωνσταντίνα  συνομίλησαν με τον ποιητή Οδυσσέα Ελύτη, εμπνεύστηκαν από τη ζωή και το έργο του, ζωγράφισαν εικόνες και αφουγκράστηκαν τον παλμό της ποίησης του.

Κλείνοντας τον κύκλο των συνομιλιών με τον ποιητή Οδυσσέα Ελύτη οι μαθητές και οι μαθήτριες παρουσίασαν τις εμπειρίες τους με απαγγελίες, προβολή ηλεκτρονικών παρουσιάσεων, κριτικές, μελέτες και βίντεο-παρουσιάσεις μελοποιημένων ποιημάτων.

Στην εκδήλωση συμμετείχαν με εθελοντική προσφορά οι μουσικοί Πύρρος Πουλίτσας, Ηρώ Λορέντζου και Γρηγόρης Αγραφιώτης, οι οποίοι τραγούδησαν μελοποιημένα ποιήματα του Οδυσσέα Ελύτη. Με το εξαιρετικό ταλέντο και τη ζωντάνια τους, ξεσήκωσαν κυριολεκτικά μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους η Σχολική Σύμβουλος Ειδικής Αγωγής, κα Λαπαντζή Ελένη, η Υπεύθυνη Σχολικών Προγραμμάτων, κα Παπαγιαννοπούλου Τζένη και ο Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 5ου Γυμνασίου Λαμίας, κος Νέμτσας Δημοσθένης, καθώς και πολλοί γονείς.

Ελπίζουμε να συνεχiστεί η μύηση των μαθητών μας στη λογοτεχνία και την ποίηση με ανάλογες προσπάθειες.

Την Τετάρτη 16/5/2012 έγιναν επίσης με μεγάλη επιτυχία οι παρουσιάσεις των προγραμμάτων

• Περιβαλλοντικής Αγωγής με θέμα: "Βιωματική προσέγγιση των Οικοσυστημάτων Οίτης και Σπερχειού"

και

• Αγωγής Υγείας  "η αξία της διά βίου άσκησης στη βελτίωση της σωματικής και ψυχικής υγείας"

ενώ στο τέλος

• ακολούθησαν αθλητικές εκδηλώσεις.