Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ, ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ!

Στα πλαίσια της  «Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού»   που θεσπίστηκε για πρώτη φορά το σχ. έτος 2014-15 το σχολείο μας οργάνωσε τη Δευτέρα 6/10/2014 τις εξής δραστηριότητες:

Αρχικά η Γ΄ τάξη παρακολούθησε στην αίθουσα εκδηλώσεων την ταινία του Τάσου Μπουλέτη «Πολίτικη Κουζίνα».

Την ίδια ώρα η Β΄ τάξη στις αίθουσες διδασκαλίας ζωγράφιζε σε χαρτί Α3, που παρείχε η Δ/νση του σχολείου, με θέμα: « Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι».

Η Α΄ τάξη παράλληλα συμμετείχε σε αθλητικές δραστηριότητες που οργάνωσαν και εκτέλεσαν οι γυμναστές σε συνεργασία   με τη Δ/νση και συναδέλφους: πρωτάθλημα  ποδοσφαίρου αγοριών και πετοσφαίρηση  κοριτσιών.

Στη συνέχεια η Α΄ τάξη παρακολούθησε την ταινία  «The boy in striped pyjamas», ενώ η Γ΄ τάξη ζωγράφιζε και η Β΄ συμμετείχε σε αθλητικές εκδηλώσεις: εσωτερικό πρωτάθλημα τάξης, πετοσφαίρησης αγοριών και πετοσφαίρησης κοριτσιών.

Τέλος την ίδια ταινία ? Πολιτική Κουζίνα? παρακολούθησε η Β΄ τάξη, ενώ  η Γ΄συμμετείχε σε αθλητικές δραστηριότητες: εσωτερικό πρωτάθλημα τάξης, πετοσφαίρηση αγοριών και πετοσφαίρηση κοριτσιών.

Παράλληλα, η Α΄ ζωγράφιζε στις αίθουσές της.

Στη διάρκεια αυτών των αθλητικών δραστηριοτήτων σχηματίστηκαν 14 ομάδες αγοριών και 14 ομάδες κοριτσιών και συμμετείχαν όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας.

Βασικός  θεματικός άξονας, ιδιαίτερα στο στάδιο της ζωγραφικής των παιδιών, για τη μέρα αυτή ήταν:

«Ρατσισμός και Διαφορετικότητα,

όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι».