Εκδηλώσεις ...παραμονές ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ σχ.έτους 2013-14

• Την Πέμπτη 19-12-2013 η Α' τάξη παρακολούθησε στην αίθουσα τελετών του σχολείου μας, την προβολή του διάσημου μιούζικαλ του Μπρόντγουεϊ "Annie".

• Την Παρασκευή 20-12-2013 η Β' τάξη παρακολούθησε την προβολή της ταινίας "Σκρουτζ, μια χριστουγεννιάτικη ιστορία" , στην αίθουσα τελετών. Μια εκπληκτική διασκευή του χριστουγεννιάτικου μύθου του Ντίκενς που μας μεταφέρει το κλίμα της αυθεντικής ιστορίας με μια σύγχρονη ματιά.

• Την Παρασκευή 20-12-2013  στις 12:00, η Γ' τάξη επισκέφθηκε τη Δημοτική Πινακοθήκη Λαμίας "Αλέκος Κοντόπουλος" και είδε την έκθεση ταξιδιωτικής  φωτογραφίας του Θανάση Μαλούκου: "...Μέχρι την άκρη του κόσμου". Η επίσκεψη έγινε με πρωτοβουλία του καθηγητή Καλλιτεχνικών του σχολείου Δ. Κολτσίδα.

Αρχικά ο κ. Κολτσίδας παρουσίασε στους μαθητές και τους συνοδούς τους τον  δημιουργό, και στη συνέχεια ο κ. Μαλούκος ανέλυσε τις φωτογραφίες της έκθεσης, τις οποίες συνέλεξε στην διάρκεια ενός μεγάλου ταξιδιού σε όλο τον κόσμο. Στο τέλος, απάντησε στις ερωτήσεις των μαθητών.

Μετά την πινακοθήκη οι μαθητές επισκέφθηκαν την Κεντρική Δημόσια Βιβλιοθήκη Λαμίας και ενημερώθηκαν για το ρόλο και τη συμβολή της στις τέχνες και τα γράμματα.